Os Guinness Biyografi – (English Below)

Yazar ve sosyal eleştirmen Os Guinness 2.Dünya Savaşı yıllarında Çin’de dünyaya geldi. İki erkek kardeşi de dahil olmak üzere beş milyon kişinin öldüğü Henan kıtlığından sağ olarak kurtulan Guinness, 1951’de diğer bir çok yabancı kişi gibi sınır dışı edilerek, 1951 yılında Avrupa’ya, eğitim gördüğü İngiltere’ye gitti. Üniversiteyi University of London’da okudu ve sosyal bilimler üzerine doktorasını Oriel College, Oxford’da tamamladı.

Os, The American Hour, Time for Truth, The Call, Invitation to the Classics, Long Journey Home, Unspeakable, ve A Case for Civility kitapları dâhil olmak üzere bir çok farklı konuda 30 kitap yazdı veya düzenledi. Son kitabı A Free People’s Suicide: 2012’de InterVarsity Press tarafından yayınlandı.

Geçmişinde BBC için bağımsız olarak muhabirlik yaptı. 1984’te Woodrow Wilson Center for International Studies’de misafir uzmanlık ve The Brookings Institution’da misafir uzmanlık ve öğretim üyeliği yaptı. 1986-1989 yılları arası The Williamsburg Charter derneğinde idari müdür olarak hizmet verdi. Bu pozisyonda iken eski ABD başkanları Jimmy Carter ve Gerard Ford’un ayrıca William Rehnquist ve Warren Burger, Coretto Scott King, Elie Wiesel gibi önemli isimler ve bazı meclis üyelerinin de imzaladığı The Williamsburg Charter’ın taslağına yardım etti. Guinness, ayrıca devlet okullarında müfredatta kabul edilen “En Derin Farklılıklarımızla Yaşamak” programının da yazarlarından birisidir.

1991’de Trinity Forum’u kurdu ve burada 2004’e kadar uzman akademisyenlik yaptı. Os, Avrupa ve Amerika’da (TED dâhil olmak üzere) birçok politika ve iş konferansında sık sık görülen bir konuşmacı ve seminer lideridir. Dünya genelinde üniversitelere olan sayısız yönlendirmeleriyle birçok farklı düşünür neslini etkilemiştir.

Os aynı zamanda New York’daki EastWest Enstitüsünde uzman akademisyenlik yapmıştır ve burada İnsan Hakları Evrensel Beyannamesinin 18. maddesini tekrardan doğrulayan “Dinsel Özgürlükler için Yönetmelik” eserini hazırlamıştır ve bu eser 2012’de Birleşmiş Milletler İnanç Özgürlüğü Raportörlüğü’nün onayı ve desteği ile Brüksel’de Avrupa Parlamentosu’nda yayınlanmıştır.

Hindistan’a yaptığı yolculuk ve doğu dinlerini daha iyi anlamak için Rishikesh’te bir gurunun altında çalıştığı dönem ve Winston Churchill, Bertrand Russell, Arnord Totnbee ve A.J. Ayer dâhil olmak üzere önceki nesillerdeki birçok önemli lider ve düşünürle tanışması Os’un hayatının şekillenmesinde etkili rol oynayan diğer birçok önemli olayların arasında yer alır.

Etkinlik sayfasını ziyaret etmek için lütfen tıklayınız: https://www.facebook.com/events/455140604691179/

………………………………………………………………………………………………………………………………………

Os Guinness is an author and social critic. Great-great grandson of Arthur Guinness, the Dublin brewer, he was born in China in World War II where both his parents and grandparents were medical doctors – his grandfather having had the privilege of treating the Empress Dowager, the Last Emperor and the Imperial family. A survivor of the terrible Henan famine of 1943, in which five million died in three months, including his two brothers, Os was a witness to the climax of the Chinese revolution in 1949 and the beginning of the reign of terror under Mao Tse Tung. He was expelled with many other foreigners in 1951 and returned to Europe where he was educated in England. He completed his undergraduate degree at the University of London and his D.Phil in the social sciences from Oriel College, Oxford.

Os has written or edited thirty books on a wide range of themes, including The American Hour, Time for Truth, The Call, Invitation to the Classics, Long Journey Home, Unspeakable, and A Case for Civility. His latest book is A Free People’s Suicide: Sustainable Freedom and the American Future, published by InterVarsity Press in August, 2012.

Previously, Os was a freelance reporter with the BBC. Since coming to the United States in 1984, he has been a Guest Scholar at the Woodrow Wilson Center for International Studies and a Guest Scholar and Visiting Fellow at the Brookings Institution. From 1986 to 1989, Os served as Executive Director of The Williamsburg Charter Foundation, a bicentennial celebration of the First Amendment. In this position he helped to draft The Williamsburg Charter which was signed by former presidents Jimmy Carter and Gerald Ford, Chief Justices William Rehnquist and Warren Burger, Coretta Scott King, Elie Wiesel, several Members of Congress, and many others. Os also co-authored the public school curriculum, Living With Our Deepest Differences.

In 1991, Os founded the Trinity Forum, and was Senior Fellow there until 2004, conducting seminars for leaders around the world and publishing seven major curricula, such as Entrepreneurs of Life, When No One Sees, Steering through Chaos, the Great Experiment and Doing Well, Doing Good. Os has been a frequent speaker and seminar leader at political and business conferences in both Europe and the United States (including “TED”), and has addressed audiences from the British House of Commons to the U.S. Congress to the St Petersburg Parliament to the Chinese Academy of the Social Sciences. He has also been the subject of numerous media interviews, appearing on programs such as C-SPAN’s “Booknotes.” His countless addresses at leading universities worldwide have helped to influence an entire generation of thinkers.

Os has also been Senior Fellow at the EastWest Institute in New York, where he drafted The Global Charter of Conscience – Charter for Religious Freedom, a reaffirmation of Article 18 of The Universal Declaration of Human Rights that was published in Brussels at the European Parliament in 2012 with the endorsement and support of the United Nations Rapporteur on Religious Freedom.

As a European visitor to the United States and a great admirer but detached observer of American culture today, he stands in the long tradition of outside voices who have contributed so much to America’s ongoing discussion about the state of the union. His lifelong passion has been to make sense of our extraordinary modern world and to stand between the worlds of scholarship and ordinary life, helping each to understand the other – particularly when advanced modern life touches on the profound issues of faith.

Among experiences that have played a major role in the shaping of Os’ life and writing have been his early years in the city that had experienced the horrific “Rape of Nanking,” travelling around India and studying under a guru in Rishikesh in order to understand Eastern religions, and meeting famous leaders and thinkers of the past generation, including Winston Churchill, Bertrand Russell, Arnold Toynbee and A.J. Ayer.

Os lives with his wife Jenny in Virginia, U.S.

Admin
Yazar
Admin
Tartışmaya katılın

Yazarın Diğer Makaleleri

Herkes İçin Merhamet

Bugün bir arkadaşımın başına gelen günlük hayatta belki birçoğumuzun karşılaştığı ama onu oldukça etkileyen bir adalet öyküsünden bahsetmek istiyorum size. Yurtdışında yaşayan bu arkadaşımla geçen gün bir kafedebuluştuğumda başından geçen bu olayı...

Gölge ve Gerçeklik Arasında

İncil’in Luka bölümünde anlatılan İsa ile felçli adam arasındaki o ilginç karşılaşma bize kanıt ve iman, geçici ve sonsuz arasındaki ilişkiyi hatırlatır.  Felçli adamın arkadaşları onu İsa’nın gözü önüne getirebilmek için ellerinden gelen her şeyi...

Bir Damla Gözyaşı

Bir arkadaşım izlediği bir haber programını şöyle anlatır: “Genç anne kızıyla ne kadar gurur duyduğunu muhabire anlatırken sanki yüreğim yerinden koptu: “Cinayeti o çözdü. Kendi kendinin kahramanı oldu” diyordu Erin memnun; ama acı dolu bir...

İnsanlık Üzerine

6 Mayıs 1937’de radyo yorumcusu Herbert Morrison New Jersey’deki Lakehurst Deniz Kuvvetleri Hava Üssü’nde oturmuş, o zamana dek uçan en büyük hava gemisi olan Hindenburg zeplininin gelişini beklemektedir. Programın on iki saat gerisindedir ve...

FideCultura

Son eklenenler